Predavačku brutálne zavraždili takmer na pravé poludnie

 

 

prieskumnej predajni spoločnosti Old Herold na Bratislavskej ceste za rušného dňa v sobotu 12. mája zatiaľ neznámy páchateľ podrezal predavačku. Podľa zaistených stôp sa v predajni medzi páchateľom a predavačkou odohral súboj. Lekár Michal Jurák zo záchranky skonštatoval smrť. "Žena mala hlboké rezné rany na krku nezlučiteľné zo životom," viedol Jurák.

Nebohú 52-ročnú Annu Jánsku dobre poznali zamestnanci spoločnosti. Pracovala tu dlhé roky v bufete, neskôr predávala v podnikovej predajni. Príjemným vystupovaním utkvela v mysli mnohým zákazníkom. Poznali ju aj ľudia zo susedstva. Pravdepodobne posledným, kto sa s ňou rozprával, okrem vraha, bol obyvateľ neďalekej bytovky Rudolf Bušo. "Prišiel som o tri minúty 12 do predajne kúpiť šampanské. Zrazu mi dvere zabuchol nejaký muž a zakričal, že je zatvorené," opisuje chvíle, ktoré rozhodovali o živote a smrti sympatickej predavačky. "Rozhorčil som sa, že ešte nie je dvanásť, keď mi predavačka, ktorá ma poznala, oslovila menom a odkázala mi cez zatvorené dvere, aby som prišiel okolo štvrť na jednu, že mi fľašu predá." Keď však prišiel v stanovenom čase, nedostal sa už do predajne. "Všetko bolo zatvorené, aj keď som búchal na okná." Podľa neho chodil okolo predajne aj päť minút, keď ho dvaja ľudia, žena a muž, upozornili, aby odišiel, že je predsa zatvorené. Je pravdepodobné, že sa muž stretol s možnými páchateľmi.

Za niekoľko minút, keď prišiel pre Annu jej manžel Peter, už ju nenašiel medzi živými. Ako uviedla policajná hovorkyňa Lenka Bušová, polícia okamžite po oznámení vyslala na stopu páchateľa služobného psa, ktorý viedol policajtov susednou Žabinskou ulicou až k železnici. Tu po obhliadke pri podjazde pod železnicou našli oblečenie, ktoré pravdepodobne patrí páchateľovi. "Ide sa o bledohnedú menčestrovú bundu veľkosti M a spodnú bielizeň modrej farby. Polícii sa doposiaľ napriek rozsiahlemu pátraniu a preverovaniu viacerých osôb nepodarilo páchateľa vypátrať. O pomoc žiadajú aj verejnosť. "Obraciame na občanov, ktorí sa 12. mája 2007 v čase od 12. do 12.20 h pohybovali v blízkosti podnikovej predajne Old Heroldu a videli nejakú podozrivú osobu, aby kontaktovali aj anonymne políciu na čísle 158. Predpokladáme, že páchateľ z miesta vraždy ušiel zadným vchodom na Žabinskej ulici a išiel smerom k železničnej trati a k rieke Váh. Bol to muž, vysoký asi 170 cm, štíhlej postavy, vo veku asi 30 až 35 rokov," dodala Bušová. Telo nebohej odviezli z predajne až vo večerných hodinách.

 

Anka si vymenila miesto v nebi

HORNÁ SÚČA/TRENČÍN - Predavačku Annu Jánsku (+51) včera pochovali v rodnej Hornej Súči neďaleko Trenčína. V osudnú sobotu, keď ju mladý vrah Peter Ď. (23) brutálne podrezal, nemala byť v práci. Vymenila si však službu s kolegyňou Vierkou, ktorej tak zachránila život.

"Vyzerala, ako keby iba spala," hovoria zúfalo jej rovesníčky, ktoré sa boli s Ankou rozlúčiť nad vystavenou rakvou v miestnom dome smútku. Stále nemôžu uveriť, že ich Anka už nie je medzi živými: "Prečo od nás odchádzaš, toľko sme ti ešte chceli povedať..."
Pani Anna bude najviac chýbať manželovi Vladovi. Deti spolu nemali, žili jeden pre druhého. Radi chodili na hríby, na dlhé vychádzky do lesov, tešili sa, ako zrenovujú domček, ktorý si pred časom kúpili uprostred nádherných kopcov v blízkej Dolnej Súči. V sobotu, keď Annu Jánsku brutálne zavraždil mladý Peter, mala mať voľno. "Vymenila si službu s kolegyňou Vierkou. Pred pár dňami sme si ešte sľubovali, že ich prídem pozrieť v pondelok do predajne... Netušila som, že Anka už žiadny pondelok mať nebude... Asi to mala vpísané v osude, ktorému sa nedá uniknúť," spomína ich spoločná priateľka Beáta.
Peter vraj pôvodne nechcel vraždiť. Potreboval peniaze, aby spolu s mamou a babkou nestratili strechu nad hlavou. Do predajne vstúpil, aby si od Anky požičal peniaze. Potom odrazu schytil fľašu a udrel ňou predavačku po hlave. Obeť sa začala zúfalo brániť. Peter vytiahol štepársky nôž a zaútočil. Surovo ju podrezal. Predavačka po chvíli vykrvácala z hlbokých rán na krku.
Polícia zadržala Petra na druhý deň po čine. Všetko sa udialo v pondelok predpoludním v reštaurácii Bašta na Ostrove, kde Peter priviezol alkohol. "Podišli k nemu traja kriminalisti, nasadili mu putá a naložili ho do auta. Nekládol odpor, nikto z hostí, ktorí sa u nás schádzali na obed, si ani ničoho nevšimol," povedal prevádzkar Juraj. Peter sa dostal k rozvozu alkoholu na inzerát. Do distribučnej firmy nastúpil pred mesiacom. "Zdal sa nám normálny," hovorí jeho vedúci. O Petrových životných ťažkostiach nevedel.
O mladíkovom brutálnom čine sa v pondelok dozvedel aj trenčiansky veštec Ludo. Petrova matka sa k nemu ohlásila už ráno s naliehavou žiadosťou o prijatie. Stretla sa s ním hodinu pred poludním. "Prišla ku mne vystresovaná, zúfalá pani hľadajúca východisko z tragickej situácie." Ako priznáva, už prvé vyloženie kariet veštilo tragédiu. "Mal som obavu, čo za tým bude, ale vôbec mi nenapadlo, že by mohlo ísť o vraždu."

 

 

 Kolegyňa Vierka

 POHREB: Prišli stovky smútiacich...

   
     
     
     
     
     
     
     
Content for id "oznamy" Goes Here